טיניטוס טנטון - מתי נדע להבחין שזאת אכן הבעיה שלנו

טיניטוס, או צלצול באזניים, מתבטא בתחושת שמיעה לא סטנדרטית באזניים. הרעש עשוי להיות פתאומי או רציף, ומשתנה מבחינת עוצמות. הוא בדרך כלל מחמיר כאשר קיים רעש רקע קטן, וניתן להבחין בבעיה בעיקר בלילה כאשר מנסים להירדם בחדר שקט.

טיניטוס היא תופעה נפוצה מאוד, ומשפיעה על מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם.


 במקרים חריגים, טיניטוס יכול לגרום לבעיות ריכוז ולבעיות שינה. לבסוף, המצב יכול להפריע במקום העבודה וביחסים בין-אישיים ולהוביל לדיכאון. על אף שטיניטוס משויכת, בדרך כלל, עם אבדן שמיעה – אין היא גורמת בעצמה לאבדן השמיעה. למעשה, אנשים מסוימים עם טיניטוס לא חווים שום קושי בשמיעה תקינה, ואף לעתים הם נהיים כה רגישים לקול עד כי הם משתמשים בעזרים שונים על מנת לעמעם קולות חיצוניים.

מצבים מסוימים של טיניטוס נגרמים עקב זיהומים או חסימה באזור האוזן, ומחלת הטיניטוס יכולה להיעלם ברגע שהמצב שהוביל אליה מתוקן. עם זאת, לעתים קרובות, טיניטוס ממשיכה להתקיים גם לאחר ריפוי של גורמיה. במקרים אלה, נעשה שימוש בשיטות טיפול קונבנציונאליות ואלטרנטיביות – על מנת להביא להקלה אצל המטופל.

טיניטוס


מה גורם לטיניטוס?

·         חשיפה ממושכת לקולות חזקים היא הסיבה המרכזית להופעת טיניטוס. הרעש גורם למידה מסוימת של נזק בתאים רגישים באוזן. גם חשיפה רגעית לקול חזק ביותר עשויה להוביל למחלה.
·         תרופות מסוימות, כמו אספירין וסוגים מסוימים של  תרופות אנטיביוטיות, עלולות לעורר טיניטוס כתופעת לוואי.
·         ההזדקנות מביאה עמה הדרדרות בחלקים שונים בגוף, והאוזן איננה יוצאת דופן בהקשר זה. חלקים רבים באוזן מידרדרים ופוגעים בשמיעה הכוללת.
·         זיהומים – זיהומים עשויים לפגוע בצורה קשה בכל חלקי האוזן. הזיהום יכול להגיע מכל מקום למעשה, וכמובן להשפיע גם על איברי מטרה אחרים בגוף.

·         לטיניטוס סיבוכים לא מעטים, וניכרת השפעתה בעיקר על התחום המנטלי. בעיות שמיעה יכולות להשפיע בצורה ניכרת על איכות החיים ולהוביל למחלות נפשיות כמו חרדה ודיכאון. כמובן שגם איכות העבודה של החולים יורדת, ועל כן קיים סיכון באיבוד מקום העבודה. למעשה, ישנן עבודות ששמיעה תקינה הנה תנאי קריטי להצלחה בהן (אי-עמידה בדרישות תוביל לפיטורים או לחוסר יכולת להתקבל). 

תגובות